+48 18 477 82 22
Write to us
Kup voucher
Guesthouse
Blog
07 NOV

Andrzejki 2019 - Poleje się wosk!

We wrześniu i w październiku na beskidzkich szlakach można spotkać jeszcze wielu turystów, zwłaszcza wtedy, gdy dopisuje pogoda. Przełom lata i jesieni to najlepsza pora na takie wycieczki. W listopadzie zaczyna się spokojniejszy sezon, wtedy beskidzkie kurorty mają więcej gości tylko w weekendy oraz w Andrzejki, czyli zbliżający się magiczny wieczór wróżb.

Wiele hoteli organizuje w tym czasie andrzejkowe zabawy. Andrzejki 2019 w Hotelu Klimek w Muszynie zapowiadają się jako wieczór pełen wrażeń, z pysznym jedzeniem wyczarowanym przez szefa kuchni, wróżbami i czarami oraz dyskoteką. Andrzejki 2019 w Hotelu Klimek będą także okazją do zrelaksowania się w jedynym z Muszynie aquaparku z rekreacyjnym basenem z kaskadami i hydromasażem, gejzerem powietrznym, zjeżdżalnią wodną, brodzikami, saunami, jacuzzi i innymi atrakcjami.

Wcale też nie jest powiedziane, że nie będzie można już wybrać się w góry. Wędrówka przez oszroniony, a może już pobielony śniegiem las, zwłaszcza w słoneczny dzień, na pewno będzie wielką przyjemnością. Trzeba tylko pamiętać, że dni na przełomie listopada i grudnia są bardzo krótkie, by na szlaku nie zastał nas zmrok, trzeba odpowiednio wcześnie wyjść w góry. Kto po andrzejkowym szaleństwie będzie miał problem z porannym wstawaniem, może wybrać się na spacer np. do stylowego Parku Zdrojowego Baszta.

Starożytna tradycja

Od kiedy obchodzone są Andrzejki? Zdaniem naukowców tradycja ta wywodzi się jeszcze ze starożytnej Grecji, Według tamtejszych wierzeń po śmierci dusza ludzka zyskiwała zdolność jasnowidzenia. Grecy, chcąc poznać swoją przyszłości, prosili o pomoc właśnie dusze zmarłych, które obdarowywały ich proroczymi snami. Podobne elementy pojawiają się także w celtyckich i starogermańskich wierzeniach. W chrześcijańskiej Europie patronem Andrzejek został święty Andrzej, jeden z dwunastu apostołów.

Pierwsze Wzmianki o obrządkach andrzejkowych pochodzą już z XVI wieku, Marcin Bielski opisał to święto w swojej sztuce „Komedyja Justyna i Konstancyjej”. Do wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji, podchodzono kiedyś bardzo, ale to bardzo poważnie, wierzono, że w tę wyjątkową noc duchy zstępujące na ziemię objawiają żyjącym ich przyszłość. Wróżby miały charakter matrymonialny, przeznaczone były wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt, które chciały uzyskać odpowiedź na pytanie, czy uda im się w końcu znaleźć jakiegoś kawalera. Mężatki, rzecz jasna, we wróżbach udziału nie brały, było to im nieprzydatne, bo przecież znały swój los. Panowie nie mogli uczestniczyć w andrzejowych wróżbach, oni mieli swoje własne wydarzenie, Katarzynki organizowane w wigilię świętej Katarzyny. Z czasem do andrzejowych wróżb przestano podchodzić śmiertelnie poważnie, stały się świetną zabawą dla wszystkich.

Andrzejki 2019. Tradycyjne wróżby

Trudno sobie wyobrazić andrzejkowy wieczór bez lania wosku. Potrzebne do tego są miska z wodą oraz duży klucz. Roztopiony wosk wlewa się przez ucho klucza na powierzchnię wody. Nie można klucza zastąpić żadnym innym przedmiotem, bo ma on znacznie magiczne, zamyka i otwiera tajemnice. Gdy wosk zastyga, ogląda się jego cień na ścianie i interpretuje, co też takiego może oznaczać. Jeśli na ścianie pojawi się na przykład kształt domu czy jakiegoś domowego sprzętu, to dla niezamężnej panny ważna informacja, że zna mężczyznę, który w przyszłości zostanie jej mężem, jeśli natomiast pojawi się na niej serce to sygnał, że w swoim przyszłym mężu zakocha się od pierwszego wejrzenia. W andrzejkowy wieczór leje się nie tylko wosk. Znana jest także np. zabawa z butami. Potrzebny będzie sznurek, który rozwija się przez cały pokój aż do drzwi, najlepiej, żeby się wił. Wszystkie obecne na zabawie dziewczyny ustawiają wzdłuż sznurka swoje lewe buty. Gdy już wszystkie buty stoją, ten z samego końca przestawia się na początek, itd. Ta dziewczyna, której but pierwszy przekroczy próg, pierwsza wyjdzie za mąż. Oczywiście, nie może zabraknąć także wróżb z wykorzystaniem kart, każda figura ma inną symbolikę, powodzenie w miłości zwiastuje np. as karo. W tradycji andrzejkowej bardzo ważne są także sny. Jeśli w andrzejkową noc śni się coś miłego, to zapowiedź powodzenia.

Newsletter

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close